Naturalne olejki eteryczne można stosować na wiele różnych sposobów, w zależności od naszych preferencji oraz potrzeb. Można je inhalować, wykorzystać w masażu lub dodać do kąpieli. Możemy aromatyzować nimi pościel, a nawet sprzątać dom z ich pomocą.

Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na wykorzystanie olejków aromaterapeutycznych w życiu codziennym.

1. Inhalacja

W jaki sposób inhalować olejki eteryczne? To bardzo proste, rozcieńczony olejek (np. z drzewa herbacianego) nanosimy na chusteczkę i zbliżając ją do twarzy oddychamy głęboko przez około 10-15 minut. Możemy delikatnie skropić higieniczną maseczkę, taką którą kupimy w aptece za złotówkę lub skorzystać ze sprawdzonej, znanej wszystkim metody inhalacji – wlewamy rozcieńczony olejek eteryczny do miski z gorącą, parującą wodą i pochylamy się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem. Przerwijmy jeśli zaczną nas szczypać oczy. Ta metoda jest szczególnie skuteczna przy przeziębieniu, w walce z katarem i zatkanymi zatokami.

Możemy też inhalować olejki eteryczne nanosząc kilka kropli na poduszkę, lub, po uprzednim wymieszaniu olejku z tłuszczem kokosowym, natrzeć dekolt przed snem. W tym przypadku warto uprzednio przeprowadzić test skórny, by uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych, które mogą wystąpić przy niektórych olejkach, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą.

2. Masaż

Kolejną formą zastosowania olejku jest masaż. Na taki zabieg warto się udać do profesjonalisty. To doskonała forma dbania o nasze zdrowie, dużo przyjemniejsza od samodzielnego wmasowywania olejku.

Więcej o korzyściach płynących z samego masażu możesz przeczytać TUTAJ.

3. Jako zamiennik balsamu nawilżającego

Po kąpieli, zamiast stosować sztucznie aromatyzowane balsamy, możemy wmasować w skórę własnoręcznie przygotowaną kompozycję z naturalnych olejków eterycznych. W tym wypadku szczególnie warto wybrać wysokiej klasy olejek, ponieważ będzie on miał bezpośredni kontakt z naszą skórą, poprzez którą wchłonie się do krwiobiegu, przynosząc nam wiele korzyści leczniczych i zdrowotnych.

Kompozycję zapachową możemy przygotować w zależności od własnych potrzeb bądź nastroju. Wariantów jest wiele, TUTAJ znajdziesz kilka moich autorskich propozycji oraz dowiesz się jak przygotować bezpieczne dla skóry i organizmu olejki do kąpieli i masażu.

4. W dyfuzorze

Dyfuzory są coraz bardziej popularnym urządzeniem do nawilżania powietrza w domu lub biurze. Warto sprawdzić czy do naszego nawilżacza powietrza można dodawać olejków eterycznych, ponieważ nie każdy model daje taką możliwość. Olejki są również łatwopalne, jest to więc kwestia nie tylko trwałości sprzętu, ale również naszego bezpieczeństwa, warto więc uprzednio zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Możemy też sięgnąć po kominek aromaterapeutyczny, nie będzie on tak wydajny jak dyfuzor i nie spełni roli nawilżacza, ale pozwoli nam otoczyć się pięknym zapachem aromatyzując pomieszczenie i nadając kierunek nastrojowi.

Dodając kilka kropli olejków eterycznych do naszego dyfuzora/kominka możemy znacząco wpłynąć na nasz nastrój. Ilość kropli należy dostosować do wielkości pomieszczenia, własnych preferencji oraz do samego urządzenia. Doskonale w tej formie zastosowania olejków odnajdują się Japończycy, którzy w każdej nieomal poczekalni rozpylają olejek lawendowy (ze względu na jego właściwości uspokajające). W japońskich biurach często spotyka się zapachy cytrusowe, które znacznie poprawiają zdolność koncentracji.

5. Aromatyzowanie pościeli

Mieszankami aromaterapeutycznymi można też odświeżyć pościel i poprawić jakość snu. Rozcieńczony w oliwie z oliwek olejek dodajemy do wody, którą rozpylamy w formie delikatnej mgiełki za pomocą zwykłego atomizera. Pamiętajcie aby dobrze nim wstrząsnąć przed użyciem!

6. Sprzątanie i antyseptyka

Sprzątanie domu z olejkami eterycznymi może być równie skuteczne jak korzystanie z chemicznych detergentów.

I tak np. olejek cytrynowy jest doskonałym odtłuszczaczem. Dodając 10 kropel na 100 ml wody i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej uzyskamy bardzo skuteczny środek do sprzątania kuchni, szafek czy też blatów kuchennych.

Meble w salonie możemy przetrzeć miksturą olejku lawendowego z wodą (10kropli na 100 ml), odkażając powierzchnię i pozostawiając na niej przyjemny aromat o właściwościach uspakajających. Jeśli dodasz 2-4 kropli olejku cytrynowego bądź grejpfruitowego odstraszysz również owady i wzmocnisz swoją koncentrację! Jeśli często boli Cię głowa możesz użyć naturalnego olejku eterycznego z geranium.

Aby zapobiec powstawaniu grzybów czy pleśni w łazience, warto zastosować mieszankę 100ml wody, 1 łyżeczki sody oczyszczonej oraz 10 kropel olejku z drzewa herbacianego.

* Nie przekraczaj znacząco podanych ilości. Czyszczone powierzchnie spryskuj atomizerem uważając przy tym na oczy w taki sam sposób w jaki byś dbał pracując z chemicznym detergentem.

7. Kąpiel

to kolejny wspaniały i prosty sposób na wykorzystanie aromaterapii na co dzień. Mieszankę dziewięciu dowolnie wybranych kropli olejku/ów dodajemy do oleju nośnikowego, po dokładnym ich wymieszaniu, wlewamy do kąpieli. O tym jak przygotować odpowiednią, bezpieczną dla skóry mieszankę przeczytasz w linku poniżej.

Aromaterapeutyczna kąpiel poprawi nasz nastrój, ukoi nerwy a także uelastyczni i nawilży naszą skórę. Wpłynie także nasze zdrowie, rozszerzone od ciepłej wody pory skóry zaabsorbują olejek wykorzystując jego zbawienne właściwości.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby stanowią doskonałą alternatywę dla walki ze stresem, infekcjami czy nawet bólem fizycznym.