Czym jest mantra i dlaczego powinniśmy ją włączyć do naszej codziennej praktyki? Dlaczego tak wielu z nas czuje się jak ofiara sekty podczas inkantacji i wreszcie.. jak działa mantra i jak wybrać tą odpowiednią? Poznaj niezwykły świat mantr i naukowe argumenty potwierdzające korzyści z nich płynące.

Mantra pochodzi z sanskrytu i w wolnym tłumaczeniu oznacza “podróż umysłu” (man = umysł, tra = transport/pojazd). To sposób na utrzymanie naszego małpiego umysłu w ryzach i jedna z najprostszych form medytacji. Wielu osobom łatwiej jest się bowiem skupić na śpiewaniu wybranej mantry aniżeli na ciszy, oddechu czy choćby nawet doznaniach we własnym ciele. Odpowiednio dobrana i regularnie praktykowana mantra potrafi zdziałać jednak znacznie więcej aniżeli tylko pomóc nam w trenowaniu skupienia i uważności.

Co ja z tego będę miał?”

Magia mantry dalece wykracza poza podstawowe funkcje narzędzia trenującego skupienie. Pozwala transformować naszą energię, emocje i myśli. Potrafi uleczyć ciało i duszę prowadząc do zmiany stylu życia i wprowadzając do niego zupełnie odmienną jakość doznań i przeżyć.

Magia?

Jak mówi Guru Rajeshji: „Ciało to nic innego jak skompresowana energia, która reaguje na wibracje. Energia ta jest tak subtelna i delikatna, że każda myśl, koncept, a nawet przelotna emocja jest w stanie zmienić jej stan. Jeśli wahanie nastroju będzie dostatecznie silne, energia w ciele stanie się jej nośnikiem”.

Jeśli nie możesz ćwiczyć jogi, śpiewaj mantry. Wróć do mnie po miesiącu i powiedz co się zmieniło.

Guru Rajeshji

Co więc możemy zrobić? Jak możemy skutecznie zarządzać czymś tak ulotnym i zmiennym? Tu właśnie z pomocą przychodzi mantra.

„Są mantry, które pozwalają rozwibrować energię w ciele do pewnych częstotliwości, rozmagnesowując tym samym ciało. Kiedy określony stan umysłu jest bardzo wyraźny i silnie odczuwalny, ciało staje się nośnikiem jego energii. Energia w stanie lęku przyciąga lęk, w stanie agresji przyciąga agresję, energia pełna współczucia przyciąga współczucie. Nasza natura: satwiczna lub tamasowa, letargiczna lub depresyjna, układna lub konfrontacyjna również ma wpływ na naszą energię i może ją zmieniać.” – tłumaczy Guru Rajeshji.

Od jakich mantr powinniśmy zacząć i w jakiej formie powinniśmy rozwijać praktykę?

Guru Rajeshij radzi aby śpiewać trzy wymienione poniżej mantry każdego poranka (bez wyjątku!) :

“Mahamrityunjay, Gayatri i Durga to mantry, które pomagają oczyścić naszą świadomość. Demagnetyzują one energię panującą w ciele, wzmacniają ją oraz pobudzają naszą kreatywność.”

Więcej informacji na temat wymienionych mantr, ich wymowy oraz znaczenia znajdziesz w linku poniżej:
Poranne Mantry – sprawdzony przepis na dzień dobry!

Śpiewałem mantry..

Wiele osób czuje się nieswojo śpiewając mantry. Powszechne reakcje to: “czuję się jak w sekcie”, “ta mantra nie działa”, “rany, jakie to głupie..” Jeżeli brzmią one dla Ciebie znajomo to nie czuj się osamotniony.

..co teraz?

Zróbmy wspólnie jeden mały krok w tył. W swoich założeniach mantra nie różni się niczym innym od znanych Ci z dzieciństwa pieśni modlitewnych. Celem śpiewania mantr jest odnalezienie radości i spokoju wewnętrznego. To działanie w którym oddajemy się skupieniu i intencji. Nie musisz traktować inkantacji mantry jako modlitwy do innego boga, wiele mantr niesie za sobą znaczenie pozbawione konotacji religijnych, a ich lecznicza moc opiera się jedynie o przyjemne formy i zestawienia dźwięków.

Polecana przez guru Durga mantra to pieśń kierowana do hinduskiej bogini, ale inkantując tę mantrę tak naprawdę odwołujemy się do archetypu kobiety-wojowniczki, która dzieli i niszczy to co złe, a chroni i daje przestrzeń temu co dobre – tak więc nie do boga, ale do konceptu, symbolu. Nieustraszona i niepokonana Durga jest bowiem częścią nas – naszą wewnętrzną mądrością i siłą, która pozwala nam wytrwać w najtrudniejszych chwilach.

Jeżeli mimo poznania tematu mantry wciąż sprawiają, że czujesz się nieswojo, zapytaj siebie “dlaczego”? Być może przyczyną jest obce brzmienie? Być może wystarczy abyś dał sobie czas? Być może nie jesteś aż tak otwarty za jakiego chciałbyś się uważać?

Niezależnie od tego jaką przyczynę niechęci w sobie odnajdziesz, potraktuj to doświadczenie jako sposobność do lepszego poznania siebie i.. daj swojej mantrze jeszcze jedną szansę. Nie wstawaj od razu po odśpiewaniu mantry, nie sięgaj prosto po telefon lub kawę. Pozostań w pozycji siedzącej z zamkniętymi oczami i zobacz jak czuje się Twój umysł, jakie odczucia panują w Twoim ciele, czy pojawiły się jakiekolwiek zmiany w Twoim samopoczuciu?

I pamiętaj – śpiewanie to doskonały sposób na poprawę nastroju i otwarcie się na świat. To dobra forma pracy nad własną ekspresją oraz.. czakrą Vishudi!