Praktyka asan była sposobem na odpowiednie wyćwiczenie ciała, tak by zyskało ono zdolność do długiego pozostawania w wybranej pozycji medytacyjnej. Dziś wiele osób myli asany z zestawem ćwiczeń żyjąc w przeświadczeniu, że jak się “troszkę porozciągają” to już joga! I chociaż asany w istocie są ciałem w ruchu, to ponadto są również czymś więcej. Przyjmowanie odpowiednich pozycji ciała, w zasadnej kolejności przy zachowaniu uważności oraz przy jednoczesnym zespoleniu ruchu z oddechem, co w efekcie pozwala przynieść określone rezultaty zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym oraz duchowym to zdecydowanie więcej aniżeli zwykły “stretching”.

Czym więc jest asana?

Asana taka pozycja bądź zestawienie pozycji, które pozwalają nam otworzyć kanały energetyczne i pobudzić życiową energię – pranę. Sama praktyka asan to również sposób na rozwijanie kontroli nad umysłem, która buduje się wraz ze wzmacnianiem kontroli ciała. Finalnie, a właściwie przede wszystkim: asany stanowią jeden z fundamentów niezbędnych do eksploracji ciała, oddechu, umysłu i osiągania wyższych stanów świadomości.

Jaka powinna być asana?

Patanjali w jogasutrach wyraził się jasno: “Sthiramsukhamasanam”. Oznacza to, że asana jest pozycją “wygodną i stabilną”. Jakże wielu z nas o tym zapomina w ferworze walki ego z ograniczeniami ciała 😉

स्थिरसुखमासनम् ॥४६॥
sthira sukham āsanam
Yoga Sutras 2:46

Karma “na skróty”

Początkowo asany były odzwierciedleniem ewolucji istnienia od najprostszej formy życia do tej najbardziej złożonej i w pełni zrealizowanej jaką jest człowiek. Starożytne pisma jogiczne mówią o 8 400 000 asan, z których każda stanowi reprezentację osobnej inkarnacji. W założeniu chcąc wyzwolić się od nieprzerwanego cyklu narodzin i śmierci, musimy przejść przez każdą ze wspomnianych inkarnacji. Na przestrzeni wieków liczba asan została ograniczona do kilkuset. Zgodnie z wierzeniami regularna praktyka asan pozwala nam przyspieszyć proces karmiczny.

15 minut dziennie

Dzięki regularnej praktyce asan dotleniamy organizm, pobudzamy życiową energię, wzmacniamy kręgosłup oraz usprawniamy pracę mózgu, poprawia się nasza pamięć, wyostrza intelekt oraz rozwija intuicja. Poza uważnością, intencją i pracą z oddechem, asany od zwykłych ćwiczeń różnią się również tym, że stymulują pracę istotnych gruczołów, a wiele z nich służy również do masażu wybranych narządów wewnętrznych.

Regularna, piętnasto-minutowa praktyka kilku asan dziennie zapewnia doskonałe zdrowie.

Swami Sivananda Saraswati