Jeśli śpisz to nie jest to Joga Nidra. Jeśli jesteś obudzony to nie jest to Joga Nidra. Jeśli przez Twój umysł przewija się marzenie senne to nie jest to Joga Nidra. Czym zatem jest Joga Nidra? Joga Nidra to starożytna technika tantryczna, która umożliwia nam badanie natury naszych przekonań, poprzez wycofanie stanu świadomości i wejście w stan pomiędzy snem a jawą.

Zapisy dotyczące Jogi Nidry odnaleźć można już w starożytnych źródłach wiedzy o naukach tantrycznych. Jej powszechną dostępność oraz znajomość praktycznych zastosowań zawdzięczamy Swamiemu Satyanandzie, który to odkrył zbawienny wpływ Jogi Nidry na jego własną osobowość i rozwój duchowy, czym postanowił się podzielić z resztą świata.

Cała praktyka Jogi Nidry odbywa się w pozycji leżącej (shavasany), jedynym naszym zadaniem podczas praktyki jest podążać za głosem guru i.. nie zasnąć! Z pozoru proste zadanie może okazać się trudniejsze aniżeli wejście w niejedną z bardziej skomplikowanych asan. Jeśli jednak uda nam się nie zasnąć uzyskamy dostęp do pełni leczniczych i relaksacyjnych właściwości Jogi Nidry oraz zbudujemy imponującą siłę woli.

Poczucie braku świadomości podczas praktyki Jogi Nidry to tak naprawdę świadomość bycia nieświadomym.

Swami Satyananda Saraswati

“Joga Nidra to terapia doskonała” – twierdzi Swami Satyananda. Jej regularna praktyka pozwala nam usunąć drzemiące w naszej podświadomości błędne przekonania i szkodliwe wzorce zachowań, rozwinąć samoświadomość oraz zrelaksować i oczyścić umysł z bolesnych wspomnień. W skrócie – pomaga nam odnaleźć siebie i pozwala powrócić do naszego prawdziwego “ja”, pozbawionego obciążeń i traum.

W Jodze Nidrze pracujemy dodatkowo z sankalpą czyli intencją. Nie może być ona trywialna ani próżna jak chęć rzucenia palenia albo kupna lepszego samochodu. Intencji powinien przyświecać wyższy cel, jak chęć doskonalenia siebie na wybranym polu, czy pragnienie poprawy jakości życia dla siebie lub dla innych. W terapii wykorzystanie Jogi Nidry można wzbogacić również o dedykowaną wybranej osobie wizualizację, która pozwoli jej szybciej pozbyć się hamujących jej rozwój przekonań bądź głeboko zakorzenionych lęków.

Jeżeli chciałbyś zobaczyć na czym polega praktyka Jogi Nidry – napisz do mnie 🙂 Zachęcam Cię też do zapisania się do naszego newslettera. Możesz to zrobić tutaj…. Już niedługo prześlę Ci relaksacyjne nagranie, które pozwoli rozpocząć samodzielną praktykę w domu.