W jakim stopniu i pod jakimi względami różnią się od siebie: europejski jogin i jogin z kontynentu indyjskiego? Czy różnice w budowie naszych ciał i ich możliwościach są wyraźne? Niektórzy uważają, że praktyka jogi nie jest przeznaczona dla ludzi zachodu. Czy zgodzisz się z tym?

Ciekawe zagadnienie! Praktyka jogi wykracza poza granice kast, wyznań i kulturowej obyczajowości. Historia jogi uczy nas, że praktykowały ją wszystkie cywilizacje i od zawsze była ona pomocna w odkrywaniu tajemnic naszej świadomości i zgłębianiu sekretów współzależności istnienia ciała, umysłu i duszy.

Zatem wszyscy jesteśmy joginami?

Hahaha! Tak! Świat jest pełen joginów! Każdy z nas praktykuje jogę w sposób świadomy lub nieświadomy od chwili poczęcia aż do śmierci. Pierwsze kombinacje posturalne wykonujemy jeszcze w łonie matki, na drodze transformacji od zygoty do niemowlęcia. Tak więc joga jest integralną częścią naszej podróży przez życie. Nie ma znaczenia czy pochodzisz ze wschodu, z zachodu, północy czy południa, czy urodziłeś się w Europie czy w Afryce. Jogę praktykowali nasi przodkowie i my też ją praktykujemy by przekazać zdobytą mądrość kolejnym, następującym po nas pokoleniom.

Oczywiście zachodni świat kładzie zdecydowany nacisk na naukowe i analityczne aspekty praktyki jogi. Na wschodzie większą uwagę przywiązujemy do jej mistycznych i filozoficznych właściwości, zgłębiając sekrety ludzkiej świadomości, szukamy odpowiedzi na pytanie, wykraczające poza granice umysłu i fizyczności: “czym jestem”? Na wschodzie praktykujemy by wyzwolić się od cierpienia, by sięgnąć transcendencji i zgłębić sekret istnienia. Ale ewolucja świadomości nie zna ram cywilizacyjnych i kulturowych, jest domeną nas wszystkich, niezależnie od płci, pochodzenia czy koloru skóry.

Czym zatem różnią się Twoje nauki i praktyka jogi kiedy uczysz na zachodzie i na wschodzie?

Dziś joga wkracza w etap kultury nowego świata. Zachód przyjął nad wyraz poważne i profesjonalne podejście do tematu jogi. Kiedy uczę na zachodzie ukierunkowuję praktykę na medycynę, naukę i terapię. Pracuję głównie w zarządzaniu zdrowiem, pomagam znieść ból i cierpienie. Każdy wie, że joga pomaga.. ale jak to się dzieje? Jestem tu właśnie po to aby udzielić odpowiedzi na te pytania i poszerzyć świadomość rozumienia jogi. Taką ścieżkę wyznaczył dla mnie mój Guru, to jest moja misja i temu jestem w pełni oddany.

Ucząc w Indiach kładę większy nacisk na filozofię i mistycyzm, ale uczę też kapsułowych programów na poprawę stanu zdrowia, wspierając ludzi w ich dążeniu do szczęśliwego życia przy zachowaniu zdrowego stanu ducha i ciała.

Joga jest dla każdego, służy temu aby każdy z nas mógł osiągnąć szczęście i wolność od cierpień fizycznych, mentalnych i duchowych. Joga to ścieżka do lepszego życia. Jedyne czego potrzeba aby na nią wkroczyć to otwartość i odpowiednie podejście do wszelkich aspektów naszej własnej duchowości.

Spotkałam się również z opinią, że joga nie jest przeznaczona dla kobiet, że powstała jako praktyka dedykowana wyłącznie mężczyznom. Czy to prawda?

Zdecydowanie nie! Joga jest dla każdego! Starożytne skrypty jogiczne opisują historię Shakti (żony i kobiecej strony Shivy), która to poprosiła swego męża aby pokazał jej wolność, wolność od bólu i cierpienia, od życia i od śmierci, pozwolił jej posiąść mądrość, osiągnąć wyzwolenie i zbawienie. Pierwszym więc nauczycielem jogi był Shiva, a pierwszym jego uczniem sama Shakti.

W jodze chodzi o osiągnięcie stanu równowagi pomiędzy męskim i kobiecym aspektem naszej osobowości, naszego bytu. Dlatego też na obrazie ardhanarishwar, Shiva jest przedstawiony jako postać w połowie kobieca, a w połowie męska. Kobiecy aspekt naszego “ja” reprezentuje ida nadi – siła księżycowa, męski zaś – pingala nadi – siła słoneczna, kiedy obie te siły są w równowadze i harmonii, wówczas budzi się duchowa moc, która kreśli ścieżkę do osiągnięcia wyższych stanów świadomości.

W systemach jogicznych kobiety określa się jako stworzenia boskie o najwyższej mocy, każdy kto wkracza na ścieżkę duchową winien jest więc traktować je z najwyższym szacunkiem i uznaniem.

Więc kobieta też może zostać Guru?

Oczywiście, że kobieta może zostać Guru! Musi jedynie przetransformować własne ego, powierzyć się miłości i trosce o innych, służyć ludziom.

Jak wygląda droga do zostania Guru? Jak to się odbywa?

Nazwa Guru to połączenie dwóch słów: Gu, które oznacza mrok i rum, które reprezentuje zniesienie, usunięcie. Guru to reprezentacja rozproszonego mroku, to oddanie się dobrym i mądrym działaniom w słusznej intencji, bezinteresowne poświęcenie dla innych, dla ludzkości, dla świata.

Czy kiedykolwiek podałeś w wątpliwość swoje powołanie? swoją funkcję? Czy przyszedł dzień w którym pomyślałeś: “Mam tego dosyć! Nie chcę być Guru ani chwili dłużej! Odchodzę!”?

Hahahah! Nie i zapewniam, że ten dzień nigdy nie nastanie 🙂 Mam w sobie wiarę, szacunek, miłość i oddanie dla tej wielkiej mistycznej mądrości. Dla mnie joga to nie tylko asany, pranayama czy medytacja. Joga to też niezwykły, mistyczny i wielowymiarowy świat, któremu powierzyłem 20 minionych lat mojego życia. To filozofia, psychologia, fizyka, nauka o świecie i największy sekret poznania. Jestem szczęśliwy mogąc powiedzieć, że zostałem zaślubiony jodze i będzie dla mnie największym zaszczytem móc odejść z tego świata stale doświadczając jej niezwykłej mądrości.

Joga to niezwykły, mistyczny i wielowymiarowy świat (…) To filozofia, psychologia, fizyka, nauka o świecie i największy sekret poznania.

Guru Rajeshji

Jesteś nauczycielem jogi Kundalini. My jako europejczycy mamy styczność z wieloma różnymi legendami dotyczącymi przebudzenia energii kundalini. Czy takie przebudzenie jest bezpieczne? Jakie środki zapobiegawcze powinniśmy powziąć praktykując jogę Kundalini? Albo dowolną inną formę jogi, która angażuje pracę na czakrach?

Kunda oznacza głębię/jamę, alini odnosi się do leżącej/spoczywającej energii. Tak więc Kundalini to spoczywająca w nas głęboko energia. Najwyższym celem praktyki jogi jest przebudzenie tej energii. Nieważne jaki rodzaj jogi praktykujemy: Raja jogę, bhakti, gyan, kriya, mantrę czy hatha jogę, wszystkie prowadzą do jej przebudzenia.

Przywołując Kundalini musimy posiadać szereg umiejętności, tak by móc odpowiednio zarządzać i kierunkować tę energię. Niezbędna jest więc obecność mistrza lub Guru, który już zgłębił tajemnicę tej energii. Dieta satwiczna, satwiczny styl życia, zachowanie czystości serca i mentalna siła to podstawowe elementy kundalini sadhana (praktyk duchowych przygotowujacych do przebudzenia kundalini). Musisz opanować sztukę asan, paranayam, wyrównać pracę czakr, dokonać wszystkiego bez udziału ego, jako osoba wolna od wszelkich negatywnych aspektów istnienia. Tantra to nic innego jak jeden z wielu sposobów na przebudzenie energii Kundalini. Na zachodzie ludzi interesuje przede wszystkim seksualny aspekt tantry, ale w swej prawdziwej formie tantra wymaga czasochłonnych przygotowań.

W jaki sposób odczuwamy przebudzenie energii kundalini?

Kundalini budzi się przejawiając trzy różne aspekty: sattwiczny, rajasowy i tamasowy. Aspekt satwiczny to światło, mądrość, poczucie zjednoczenia, wibracja, muzyka, niezakłócony dźwięk Twojego istnienia. Aspekt rajasowy to siła, moc i mądrość która istnieje po to aby służyć. Aspekt tamasowy niesie za sobą wielkie ryzyko, może doprowadzić do szaleństwa lub zniekształcić naszą osobowość. Dlatego tak ważne są czystość ciała, umysłu i emocji oraz wyższa mądrość i samopoznanie przed przystąpieniem do przebudzenia. Jeśli dana osoba nie jest w odpowiedniej formie, nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego poziomu własnej ekspresji i nie ukształtowała w odpowiednim stopniu swojej własnej osobowości, musi wpierw się rozwinąć, zaleczyć własne rany i podjąć spokojną praktykę pod okiem odpowiedniego przewodnika.

Czy istnieją inne sposoby na wyrównanie pracy czakr i duchowe przebudzenie?

Można podejmować inne formy pracy nad własnym rozwojem, jak oddanie się bezinteresownej służbie innym, praktykować mantry, tantrę bądź karma jogę. Psychoterapia też w znacznym stopniu pomoże wyrównać pracę czakr i zrównoważyć siły mentalne, pozwoli zyskać mądrość, rozwinąć percepcję. Jednak do pełnego zharmonizowania pracy czakr konieczne jest wykorzystanie narzędzi jogicznych.

Teraz ściśle praktyczne pytanie które pomoże w wątpliwościach dnia codziennego wielu z nas: jak rozpoznać dobrego nauczyciela jogi? Jakich wartości i cech szukać u osoby w celu zweryfikowania jej wiedzy i zdolności?

Dobrego nauczyciela jogi rozpoznajemy po poziomie energii jaką wokół siebie roztacza i po otwartości jego serca. Dobry uczeń intuicyjnie odnajduje dobrego nauczyciela.. i w ten sam sposób w jaki uczeń poszukuje swojego mistrza, mistrz nie ustaje w poszukiwaniach bliskich jego sercu uczniów.

Gdybyś miał wybrać tylko jedną asanę do zalecenia swoim uczniom, jaka asana by to była?

Shavasana. Praktykuj codziennie, czekając rezultatów.

Hari Om Tat Sat! Pokornie dziękuję za tę głęboko pouczającą rozmowę.

Rozmawiała: Anna Schreckenberg

Jeśli chciałbyś przeczytać zapis tej rozmowy w oryginale kliknij TUTAJ.

Jeśli chciałbyś wziąć udział w warsztatach współprowadzonych przez Guru Rajeshji, kliknij w obrazek poniżej i zarezerwuj dla siebie miejsce.