Żadne zajęcia jogi nie powinny się odbyć bez przynajmniej jednej pozycji skrętnej. Skręty kręgosłupa i tułowia ćwiczą mięśnie, uelastyczniają kręgosłup i stymulują nerwy rdzeniowe. Są bardzo zdrowe dla pleców, ale też dla psychiki.

Dla ciała

Asany zawierające pozycje skrętne mają bardzo korzystny wpływ na nasz kręgosłup. Wskazane jest wprowadzanie pozycji skrętnych po wygięciach w tył lub skłonach w przód w każdej praktyce.

Ale skręty to nie tylko zdrowy kręgosłup. Skręcając tułów wzdłuż osi kręgosłupa uelastyczniamy też mięśnie brzucha i masujemy narządy wewnętrzne, stymulując je do dalszej pracy. Na pozycjach skrętnych dużo skorzystają narządy, takie jak: trzustka, nerki, żołądek, jelito cienkie, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Nacisk i odpuszczenie w obrębie ww. narządów wspiera również procesy detoksykacyjne organizmu.

Obszar, który stymulujemy przy skrętach to rejon czakry manipura. Tam znajdują się sploty naszych głównych kanałów pranicznych, zasilających całe ciało. Asany skrętne będą miały zatem duży wpływ na nasze zdrowie i ogólną, życiową witalność.

Dla ducha

Stymulowana poprzez asany skrętne czakra manipura, tzw. czakra splotu słonecznego (ang: solar plexus chakra) zlokalizowana jest w okolicy kręgosłupa, na wysokości pomiędzy pępkiem a przeponą. Obszar ten odpowiedzialny jest za naszą energię witalną (na poziomie fizycznym), ale też za naszą energię mentalną i poczucie mocy sprawczej (na poziomie umysłowym i emocjonalnym). Swobodny przepływ energii w tym obszarze przejawiać się będzie poprzez takie cechy jak zdecydowanie, wysoki poziom aktywności, pewność siebie i asertywność. Osoby u których energia na poziomie tej czakry przepływa swobodnie będą pełne ambicji, dynamizmu i chęci do działania.

Asany skrętne mają duży wpływ na nasze zdrowie i ogólną, życiową witalność, są doskonałym sposobem na walkę ze stresem i poczuciem lęku.

Wykonywanie asan skrętnych będzie zatem doskonałym sposobem na walkę ze stresem i poczuciem lęku. Przy głębokich skrętach pracują także barki, ramiona i klatka piersiowa, taka kombinacja umożliwia nam uwolnienie napięć z ciała i nagromadzenie energii.

Pozycje skrętne symbolizują też naszą zdolność do rozwiązywania życiowych problemów. Skręcając się w różnych pozycjach na poziomie mentalnym odgrywamy wiązanie i rozwiązywanie problemów życia codziennego. Ta grupa asan stanowi inspirację i zachętę do rozwiązywania (z pozoru) nawet najbardziej zawiłych sytuacji jakie nas spotykają.