Kiedy słyszymy słowo Guru, automatycznie wyobrażamy sobie człowieka pogrążonego w zadumie, siedzącego gdzieś w oddali, dumnego, spokojnego i nieco nam odległego z uwagi na jego wiedzę i statut..

Ty z kolei jesteś jedną z najbardziej radosnych i przyjaznych osób jakie znam. Zdecydowanie zgłębiłeś sekret szczęśliwego życia. Zdradzisz nam jego tajemnicę?

Szczęście w życiu bierze się z zadowolenia. Nie ma znaczenia czy jesteś mnichem, podróżnikiem, czy masz rodzinę, czy nie.. ta prawda dotyczy nas wszystkich. Rolą Guru jest uświadamiać i przypominać ludziom czym jest istota życia i jaki jest jego cel. Guru zawsze prowadzi i rozjaśnia mrok ignorancji naszego istnienia. W sanskrycie GU oznacza ciemność, a RU rozproszenie. Kiedy ciemność zostaje rozproszona, wówczas pojawia się szczęście.

Pozwól proszę, że dam ci przykład: kiedy wracasz późno do domu z pracy pierwszą rzeczą jaką robisz jest zapalenie światła. Jeśli w pokoju panuje bałagan, zapewne od razu zabierzesz się za robienie porządku, za wprowadzanie ładu. Nie możesz jednak sprzątać po ciemku, nie wiedząc co gdzie leży i gdzie co odłożyć. Podobnie więc rolą Guru jest rozświetlać wewnętrzne aspekty naszej osobowości, tak byśmy mogli odpowiednio zaplanować jak poukładamy nasze życie. Kiedy nasze życie jest w ładzie, pojawia się szczęście, które towarzyszy nam w każdym najdrobniejszym momencie.

Wiele osób uważa, że źródłem cierpienia jest przywiązanie. Zgodzisz się z tą tezą?

W momencie w którym odkrywasz i zaczynasz rozumieć sekret życia uwalniasz się od przywiązania i od pragnień, ale ja zawsze powtarzam moim uczniom: nie odchodźcie od swojej roli w społeczeństwie, wykonujcie wszystkie swoje obowiązki z miłością i w szczerości ducha.

Co może pomóc nam w zachowaniu zdrowych relacji z najbliższymi bez odczuwania cierpienia związanego z przywiązaniem?

Nigdy nie staraj się szukać wad w drugim człowieku, nie skupiaj się na negatywach, zamiast tego staraj się odkrywać jego pozytywne cechy i zalety. Zawsze spróbuj zrobić mały krok w tył, aby dostrzec wszystko z szerszej perspektywy. Ludzie pojawiają się i odchodzą. Kiedy przychodzi na nich czas, żegnają się z Tobą. Tak samo jest również w Twoim przypadku, kiedy przyjdzie czas na Ciebie, Ty pożegnasz się z innymi. Staraj się zachować uważność i mądre spojrzenie na każdym etapie swojego życia.

Aby nasze relacje były zdrowe należy zawsze pamiętać o pozytywnej komunikacji. Bez komunikacji nie ma relacji. Bez wzajemnego szacunku nie ma miłości. Bez wzajemnego zaufania nie ma sensu kontynuować związku. Dlatego tak ważne jest aby zawsze dbać o miłość, zaufanie, rozmowę i szacunek do siebie nawzajem.

A jak ma się sprawa pieniędzy? Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale jest wiele osób, które się z tym nie zgodzą. Spór więc trwa 😉 Jaka jest Twoja opinia?

Pieniądze nie mogą być głównym źródłem naszego szczęścia, ale są niezwykle istotnym elementem naszego istnienia. Potrzebujemy ich aby przetrwać, a to sprawia, że odgrywają one istotną rolę w naszym życiu. Starajmy się jednak zawsze dbać o to, aby pieniądze, które zarabiasmy pochodziły ze szlachetnego źródła, stanowiły odzwierciedlenie naszych wartości duchowych, abyśmy zarabiali je w pozytywny sposób. Aby pieniądze działały na naszą korzyść musimy zachować moralną spójność w działaniach związanych z ich zarobkiem.

Pieniądze powinny też karmić naszą duszę, ale dla każdego z nas co innego będzie źródłem takiej satysfakcji. Powinniśmy pieniądze też mądrze wydawać, tak by z ich wydawania skorzystało jak najwięcej osób w rodzinie lub społeczności. Zawsze się głęboko zastanawiam jakie przeznaczenie zarobionych przeze mnie pieniędzy będzie najsłuszniejsze.

Jednym z istotnych elementów w szukaniu szczęścia jest odnalezienie swojego celu lub powołania w życiu. Jaką masz radę dla młodych osób, którym brakuje takiego celu i które nie do końca wiedzą którędy podążać aby taki cel odnaleźć?

Szczęście oczywiście jest związane również z poczuciem powołania, celu. Jeśli cel jest osiągnięty lub osiągany, pojawia się szczęście i poczucie spełnienia. Poradziłbym młodym ludziom aby dbali o zdrowie, o zdrowy rozsądek, aby stale rozbudzali swoją kreatywność i byli świadomi drzemiącej w nich siły. Aby wykorzystywali tę siłę w ramach posiadanych kwalifikacji i zarabiali pieniądze poprzez ciężką pracę. Aby nie starali się zarobić pieniędzy w jak najprostszy i najszybszy możliwy sposób.

Wielu uważa, że kluczem do szczęścia jest cieszenie się z drobnych, prostych rzeczy w życiu. Jakie proste, drobne rzeczy przynoszą Tobie radość?

Moim źródłem szczęścia jest regularna praktyka jogi, która nastraja mnie pozytywnie na cały dzień. Mój Guru powierzył mi zadanie abym był szczęśliwy we wszystkich możliwych życiowych sytuacjach, nawet kiedy mierzę się z negatywnością czy problemami. To nie jest proste zadanie. Negatywne zdarzenia często sprawiają, że jesteśmy dalecy od pozytywnego postrzegania rzeczywistości i działamy automatycznie, kierowani negatywnymi emocjami.

Wzór myślenia powinien być zawsze progresywny. Wartościami, które utrzymują nas w dobrym stanie i samopoczuciu są współczucie i miłość.

Guru Rajeshji

Czym jest Karma Joga i jaka jest jej rola w odnajdywaniu lub tworzeniu szczęścia?

Działanie bez oczekiwania nagrody lub zapłaty, bez przywiązania jest tym co uwalnia nas od cierpienia. Tym właśnie jest Karma Joga – działaniem wolnym od wszelkich oczekiwań.

Gdybyś miał nazwać jedną główną przeszkodę w życiu, jeden schemat myślowy, który jest dla nas najbardziej destrukcyjny, najbardziej oddala nas od szczęścia, co by to było?

Największą przeszkodą jest dla nas generalny negatywizm. Wzorzec myślowy powinien być zawsze progresywny. Wartościami, które utrzymują nas w dobrym stanie i samopoczuciu są współczucie i miłość.

Gdybyś miał poradzić jedną asanę (pozycję jogi) komuś kogo należy rozweselić, jaka asana by to była?

Usiądź na przeciwko lustra i wykonaj simhagarjanasana (pozycję ryczącego lwa) 🙂

Czy masz dla nas jakieś ostatnie rady? Może podsumowanie w pigułce? 🙂

Pozostań optymistycznie nastawiony do życia, zawsze będą jakieś wyzwania i przeciwności. Staraj się zawsze szukać rozwiązań dla problemów, które się pojawiają. Staraj się postępować mądrze i dbaj o poczucie energii, bądź radosny. Poznaj swoje mocne i słabe strony, ambicje i potrzeby. Pracuj nad słabościami, przekuj je w swoje walory, cała reszta przyjdzie sama.

JAI-HO! 🙂

Rozmawiała: Anna Schreckenberg

Jeśli chciałbyś przeczytać zapis tej rozmowy w oryginale kliknij TUTAJ.

Jeśli chciałbyś wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Guru Rajeshji, kliknij w obrazek poniżej i zarezerwuj dla siebie miejsce.