Nieprawidłowe funkcjonowanie stawu biodrowego i brak jego elastyczności może być przyczyną bólu kolan, pleców, platfusa oraz innych schorzeń czy zaburzeń pracy sylwetki. Biodro to największy staw w naszym ciele o stosunkowo niewielkiej w porównaniu do pozostałych stawów mobilności. Kiedy inne stawy czy mięśnie muszą kompensować za brak ruchomości czy siły w biodrze i wykonywać nie tylko swoją pracę, ale też pracę stawu biodrowego – największego stawu w ludzkim ciele, to robi się problem.

“Kto” w ciele zastępuje biodro?

Weźmy za przykład mięsień pośladkowy, który nie ma szans działać poprawnie przy niepoprawnej pracy biodra. Odpowiednie ustawienie biodra umożliwia bowiem pracę mięśniom pośladkowym – przy wygięciach w tył lub przy bieganiu gdzie następuje naprzemienne skracanie i wydłużanie mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Także nie uruchomimy odpowiednio pracy pośladków dopóki nie uruchomimy bioder. Nie uruchomimy też naszego tzw. “centrum”, czyli inaczej mięśni głębokich tułowia odpowiedzialnych za mocne i sprawne ciało w statyce i ruchu. Opowiednie “odpalenie” naszego “centrum” wymaga od nas bowiem najpierw poprawnego ułożenia ciała, a dokładniej umieszczenia żeber w linii z biodrami a dopiero później zaktywizowania mięśni, które nas ustabilizują i dadzą poczucie mocy. Brak odpowiedniej pracy bioder to też krótka droga do dolegliwości bólowych w dolnym odcinku kręgosłupa wynikających z długotrwałego skracania mięśnia biodrowo-lędźwiowego w siedzeniu oraz do tzw. “leniwych” pośladków.

Jeśli nie będziemy mieć aktywnego i świadomego centrum, które trzymałoby naszą postawę, ale też poruszało sylwetką to jego pracę będą się starały wykonywać inne partie naszego ciała i tak np. chodzenie przy nieaktywnych biodrach może stanowić poważne obciążenie dla stóp. Przy chodzeniu, krok do przodu może być wykonywany ruchem z kostki i kolana zamiast, jak to powinno wyglądać, ruchem z biodra. Kiedy biodra nie będą w stanie utrzymać stabilnej sylwetki część ich pracy będą starały się wykonać ścięgna podkolanowe i udowe oraz mięsień czworoboczny lędźwi. Osłabione przez brak możności aktywnego działania mięśnie pośladkowe z kolei mogą być przyczyną nadmiernie napiętych mięśni łydki.

Przyczyny braku ruchomości

Trudna do przełknięcia prawda jest taka, że nie ważne ile ćwiczeń na biodro danego tygodnia zrobimy, jeśli nie zmienimy swoich codziennych nawyków życiowych i nie zaczniemy skracać długości czasu spędzanego w siedzeniu na krześle to nic w zakresie ruchomości naszego stawu biodrowego nie ma prawa się zmienić. Największą bowiem przyczyną problemów ze stawem biodrowym i jego sztywnością jest… zbyt długie siedzenie.

Trudna do przełknięcia prawda jest taka, że nie ważne ile ćwiczeń na biodro danego tygodnia zrobimy, jeśli nie zmienimy swoich codziennych nawyków życiowych i nie zaczniemy skracać długości czasu spędzanego w siedzeniu na krześle to nic w zakresie ruchomości naszego stawu biodrowego nie ma prawa się zmienić.

Ciało adaptuje się do pozycji w której spędza najwięcej czasu. Jeśli więc najwięcej czasu spędzać będziemy w siedzeniu to biodro nie będzie czuło się dobrze w innych pozycjach. A w ślad za biodrem cała reszta ciała. Przykra rzeczywistość większości z nas jest taka, że sposób spędzania naszego czasu (w pracy i poza nią) w żadnej mierze nie pokrywa się z tym do czego zostały stworzone i przeznaczone nasze ciała.

Jak “uruchomić” biodra?

Warto zadbać o to aby nie odpoczywać zawsze w klasycznej pozycji – tj. (dla większości z nas) siedząc na krześle – najlepiej zdjąć buty i skarpetki i usiąść na podłodze, a przy okazji rozmasować zmęczone stopy. Nie zdajemy sobie sprawy ile czasu nasze ciało spędza w klasycznym siedzeniu – nie dzieje się to przecież tylko w pracy, ale też przy obiedzie, śniadaniu, kolacji, przy Netfliksie, telekonferencji, w samochodzie, a nawet w wannie, kiedy odpoczywamy.

Warto stopniowo wydłużać czas wykonywania różnych czynności i wprowadzać urozmaicenia do ruchu bioder, tak aby zapewnić ciału niezbędną przeciwwagę do długiego siedzenia, tak więc, w kontekście pracy nad stawem biodrowym, kluczowa jest nie koniecznie sama praca na biodrach czy ćwiczenia, ale generalna zmiana stylu życia.

Znacie to powiedzenie “pokaż mi jak tańczysz a ja ci powiem w jakim stanie są twoje biodra”? czy jakoś tak.. Większość osób które nieporadnie wyglądają na parkiecie wyglądają tak z powodu zblokowanych bioder lub ograniczonych możliwości ruchu w stawie biodrowym. Im większa ruchomość w stawach biodrowych tym lepsza prezentacja na parkiecie. Tancerze wykorzystują pełen zakres możliwości ruchu w tym stawie. Warto więc dużo tańczyć 🙂